Capone15045

 
Rejestracja: 2020-12-28
***** ***
Punkty7Więcej
Następny poziom: 
Ilość potrzebnych punktów: 193

Jest już za późno, nie jest za późno.

42 lata temu, 24 lipca 1979r. odszedł Edward Stachura... Miał tylko 42 lata.
Poeta i literat. Edward Stachura nie mieścił się jednak w ramach oficjalnego życia literackiego Polski lat 60. Z natury i usposobienia był typem wagabundy, który odrzucał konwencje mieszczańskiego życia. Chciał być, i był, jak sam pisał, jak najbliżej prawdziwego nurtu życia, który biegł poza warszawskimi salonami. Wybrał żywot niebieskiego ptaka, podróżnika, który utrzymuje się z doraźnych zajęć, takich jak oczyszczanie ze szlamu ciechocińskich stawów, czy pracy przy wyrębie lasu, co opisał w "Całej jaskrawości" w roku 1967 czy wspaniałej "Siekierezadzie" z 1970 roku. Tworzył poematy, lirykę, prozę poetycką – utwory pełne refleksji. Czerpał także inspiracje z ballad i gawęd. Na spotkaniach autorskich często grał na gitarze i śpiewał napisane przez siebie teksty, jak chociażby „Nie rozdziobią nas kruki, wrony”. Jego twórczość najbardziej chyba jednak rozpropagował zespół muzyczny wykonujący tzw poezję śpiewaną Stare Dobre Małżeństwo. Kto nie słuchał przy ognisku piosenek stworzonych na podstawie wierszy Stachury ten na zawsze pozostanie ubogi duchowo...


Pierwszy dzień lata

To właśnie dzisiaj 22 czerwca mamy pierwszy kalendarzowy dzień lata. Osobiście mnie ten dzień zawsze kojarzy się z "Latem z Radiem" kultowej audycji radiowej i z prowadzącymi ją Zygmuntem Chajzerem, Tadeuszem Sznukiem, czy Romanem Czejarkiem... No i oczywiście z tym:


Dzisiaj Noc Kupały.

Kupała-  domniemane słowiańskie bóstwo płodności.
Z 21 na 22 czerwca obchodzona jest Noc Kupały. Przez cały dzień i w nocy organizowane są ogniska, plecie się wianki, nie brakuje też wróżb i innych rozrywek, które są pozostałością po mistycznych obrzędach i tradycjach słowiańskich. Dawne rytuały i przesądy dziś uważane są za zabobony, niemniej wciąż cieszą się dużą popularnością i wiarą w ich moc sprawczą.
Zgodnie ze starą słowiańską tradycją panny dzisiejszej nocy szukają kwiatu paproci. Znalezienie go wróży szybkie zamążpójście, ale szukanie go niesie za sobą również pewne zagrożenie... 😀


Remembering Jacek Kuroń

Jacek Jan Kuroń (ur. 3 marca 1934 we Lwowie, zm. 17 czerwca 2004 w Warszawie) – polski polityk, historyk, jeden z przywódców opozycji w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. Kawaler Orderu Orła Białego.Poseł na Sejm X, I, II i III kadencji (1989–2001). Dwukrotny minister pracy i polityki socjalnej: w latach 1989–1991 w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i w latach 1992–1993 w rządzie Hanny Suchockiej.
W różnych okresach PRL-u wielokrotnie więziony. W sumie w różnych więzieniach spędził ok 6 lat.
"17 lat temu zmarł Jacek Kuroń, 17 czerwca 2004 r. Czasami czuł się tak źle, że nie wypuszczano go między dializami do domu. Szpital traktował jak więzienie, choć czasem mówił, że szpital jest gorszy, bo długość wyroku nieznana. Za to ze szpitala można wypisać się na własne żądanie. Z czego korzystał. 1 października 2003 roku lekarze nie chcieli go wypuścić, tłumaczyli, że może umrzeć. Na kartce napisał im wtedy oświadczenie: „Oświadczam, że jako homo sapiens cały czas żyję ze świadomością, że kiedyś umrę. Powiem więcej, ja umieram już od dawna. I nie jest to, niestety, śmierć nagła. Jacek Kuroń”. Anna Bikont, Helena Łuczywo "Jacek", 2018r.I pomyśleć, że obecnie człowiek ten jest często opluwany w tzw prawicowych mediach jako komunista i lewak...To co się porobiło z naszym Narodem jest przerażające. Dezawuuje się zasługi ludzi odważnych, wybitnych, natomiast na piedestale stawia się miernoty tylko dlatego, ze obecnie są one przy władzy. Obsadzili swoimi apologetami Instytut Pamięci Narodowej w którym na nowo...patrz po naszemu, pisze się historię. Robią to na tzw rympał, by zmącić w głowach nowemu pokoleniu, które często łyka jak pelikan te półprawdy i kłamstwa, które stamtąd wychodzą. Na szczęście jeszcze żyją prawdziwi świadkowie historii i to dzięki nim wiemy jaka była prawda.


I kto mówi, że się nie da?

Po zwodowaniu w Stoczni Szczecińskiej Promu, wybudowaniu dla młodych 100 000 tyś mieszkań, po wyprodukowaniu miliona samochodów elektrycznych, przekopaniu Mierzei Wiślanej, po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego rządzący nam miłościwie PiS będzie budował mosty! W planach jest Most im. Chrztu Polski o długości 966 km, łączący Kraków z Mierzeją Wiślaną, zbudowany wzdłuż Wisły będzie najdłuższym oddanym do użytku mostem na świecie. A jak! Jeżeli Gierek mógł budować wielkie inwestycje, możemy i My!